Telefony stacjonarne
22 43-85-335
22 43-85-460
22 43-85-327 CWoD
Telefony komórkowe
660 457 706
Adresy e-mail
cum@its.waw.pl
beata.stasiak@its.waw.pl
piotr.malawko@its.waw.pl (najem)
anna.gorska@its.waw.pl CWoD
PODSUMOWANIE CWoD
W dniu 12 czerwca 2024 roku odbyło się posiedzenie Komitetu Sterującego projektu „Centrum wiedzy o dostępności do transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach”, podczas którego podsumowano realizację projektu.
W posiedzeniu wzięli udział:
ze strony WAT:
dr hab. inż. Mirosław Gidlewski, prof. WAT,
Iwona Klimek, odpowiedzialna za finanse projektu,
Piotr Kwitowski, sekretarz komitetu sterującego,
ze strony Instytutu Transportu Samochodowego:
prof. dr hab. inż. Andrzej Świderski, Zastępca Dyrektora ITS,dr Beata Stasiak-Cieślak, kierownik CWoD ze strony ITS,
ze strony Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW):
dr Dominik Gołuch, koordynator CWoD ze strony UKSW.Posiedzenie Komitetu Sterującego (KS) odbyło się po zatwierdzeniu przez Instytucję Pośredniczącą (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju) końcowego wniosku o płatność. Realizacja projektu zakończyła się 29 grudnia 2023 roku.
Kierownik projektu, prof. Jerzy Jackowski podziękował wszystkim Partnerom, a za ich pośrednictwem całemu zespołowi naukowo-badawczo-organizacyjnemu projektu za wytężoną i owocną pracę podczas realizacji projektu. W swoim wystąpieniu podkreślił, że „to dzięki dobrej, partnerskiej współpracy, zaangażowaniu oraz chęci wzajemnego zrozumienia i wsparcia projekt zakończył się sukcesem, a wszystkie zamierzone efekty zostały zrealizowane. Nasz projekt jest unikalny w skali kraju. Centrum Wiedzy o Dostępności w obszarze transportu i mobilności osób o szczególnych potrzebach, jest jedynym takim ośrodkiem w Polsce. Dodatkowym, wyróżniającym nas aspektem jest interdyscyplinarność podejścia do problemu mobilności osób o szczególnych potrzebach, gdzie spotkały się i owocnie współdziałają nauki inżynierskie oraz społeczne”.
Pozostali członkowie komitetu sterującego oraz uczestnicy posiedzenia również podkreślali dobrą, partnerską atmosferę realizacji projektu oraz osiągnięcie, w wielu obszarach z naddatkiem, wszystkich celów, wskaźników i założonych rezultatów.
Najważniejsze wskaźniki osiągnięte w projekcie:
Wskaźniki produktu:
- Liczba centrów wiedzy o dostępności objętych wsparciem – osiągnięte w 100%.
- Liczba inicjatyw w zakresie dostępności projektowania uniwersalnego zrealizowanych przez Centrum – osiągnięte w 100%.
- Liczba obiektów dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – osiągnięte w 100%.
- Liczba osób z grupy pośredniej objętych szkoleniami specjalistycznymi – osiągnięte w 131,67%.
- Liczba pracowników kadry dydaktycznej objętych wsparciem Europejskiego Funduszu Spójności w zakresie procesu kształcenia – osiągnięte w 104%.
- Liczba projektów, w których sfinansowano koszty racjonalnych usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami – osiągnięte w 100%.
- Zatrudnienie w wymiarze ½ etatu osoby z niepełnosprawnością miejsce wykonywania pracy WAT – osiągnięte w 100%
- Zatrudnienie w wymiarze 1 etatu osoby z niepełnosprawnością – miejsce wykonywania pracy Instytut Transportu Samochodowego – osiągnięte w 100%.
Wskaźniki rezultatu:
- Liczba centrów wiedzy o dostępności funkcjonujących po zakończeniu projektu – osiągnięte w 100%
- Liczba pracowników uczelni, którzy dzięki wsparciu z Europejskiego Funduszu Spójności podnieśli swoje kompetencje dydaktyczne – osiągnięte w 118,18%
W ramach projektu:
- Opracowano programy nauczania i karty informacyjne przedmiotu promujące wiedzę o dostępności i projektowaniu uniwersalnym w zakresie transportu i mobilności dla studentów I i II stopnia na jednolitych studiach magisterskich na kierunku „Psychologia”,
- Przygotowano programy szkoleniowe dla różnych grup odbiorców spośród otoczenia społeczno-gospodarczego, dla studentów i woluntariuszy dotyczącego obsługi osób o szczególnych potrzebach w przemieszczaniu się.
Dodatkowo:
- Zorganizowano ogólnopolski konkurs dla młodzieży ze szkół średnich pod honorowym patronatem Rektora-Komendanta WAT.
- Przygotowano opracowania, które będą upublicznione do powszechnego użytku, z zakresu wiedzy o dostępności do transportu i mobilności (zespół prof. Mirosława Gidlewskiego).
- Powołano i są prowadzone dwa Punkty Informacyjno-Konsultacyjne (jeden w WAT, drugi w Instytucie Transportu Samochodowego) dla osób o szczególnych potrzebach.
- Uczestniczono w targach dostępności w Opolu w 2022 roku oraz konferencji dotyczącej projektowania uniwersalnego dla osób o szczególnych potrzebach w 2023roku.
- Przy realizacji projektu nawiązano współpracę z wiodącymi ekspertami z zakresu dostępności do transportu i mobilności z czołowych polskich uczelni.
- Reprezentowano CWoD na konferencjach „Automotive Safety” (w 2022 i 2024 roku).
- Opracowano koncepcje innowacyjnych, nowych produktów i standardów dla usług w obszarze transportu i mobilności zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Zgłoszono w tym obszarze 4 wnioski patentowe i 4 wzory użytkowe.
- Zorganizowano wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Ogólnopolską Konferencję Szkoleniowo-Naukową „Mobilność osób o szczególnych potrzebach” (październik 2023 roku). Konferencja, w której udział wzięło ponad 190 zarejestrowanych uczestników, odbywała się pod honorowym patronatem Rektora-Komendanta WAT, Minister Rodziny i Polityki Społecznej oraz Minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Konferencja będzie się odbywała cyklicznie, co dwa lata.
- Nawiązano współpracę z przedsiębiorstwami zajmującymi się dostosowywaniem sprzętu i urządzeń transportowych do potrzeb osób o szczególnych potrzebach.
- Przeprowadzono remonty, dostosowujące budynki Instytutu Pojazdów i Transportu Wydziału Inżynierii Mechanicznej WAT oraz Instytutu Transportu Samochodowego, do potrzeb osób o szczególnych potrzebach.